See also the Regional Best Tonkinese

Tonkinese Best of Breed Nationally for the 2014 - 2015 Show Season

Congratulations to all of our lovely Tonks !!!

 

Championship
Kitten
Premiership
Best

Best Tonkinese

Takrai Baby Bok Choy

GC, BW, RW Takrai Baby Bok Choy
Platinum Mink Female
Br/Ow: Lynn Jordan-Zollie Yavaraow
Also
Best of Breed Region 1
Best Platinum Mink

Best Tonkinese Kitten

GC RW Purrtek Sangria

GC, RW Purrtek Sangria
Champagne Mink Female
Br: Beth Cassely
Ow: Jane Manly
Also
Best Kitten Region 6
Best Champagne Mink Kitten

Best Tonkinese in Premiership

GP RW Purrtek Sweet Vouvray

GP, RW Purrtek Sweet Vouvray
Platinum Mink Spay
Br: Beth Cassely
Ow: Catherine McNeese
Also
Best in Premiership Region 7
Best Platinum Mink in Premiership

2nd Best

2nd Best Tonkinese

GC, RW, AW Wan-Lea Bond Girl Honey Rider

GC. RW, AW Wan-Lea Bond Girl
Honey Rider
Platinum Point Female
Br/Ow: Bob-Claire Dubit-Wanda Martin
Also
Best of Breed Region 7
Best Platinum Point

2nd Best Tonkinese Kitten

GC RW Kiwendo Chigger Bear

GC, RW Kiwendo Chigger Bear
Champagne Mink Male
Br/Ow: Karen Willis
Also
Best Kitten Region 3
2nd Best Champagne Mink Kitten

2nd Best Tonkinese in Premiership

GC RP RW Wan-Lea Bearcat

GC, RP, RW Wan-Lea Bearcat
Platinum Mink Neuter
Br/Ow: Claire-Bob Dubit-Wanda
Martin
Also
2nd Best Tonkinese in Premiership
Region 7
2nd Best Platinum Mink in Premiership

3rd Best

3rd Best Tonkinese

GC RW Balnamore Atlas of Sazikatz

GC, RW Balnamore Atlas of Sazikatz
Platinum Solid Male
Br: M Benham-Hutchins-D Bourgeois
Ow: Sheryl Zink
Also
Best of Breed Region 3
Best Platinum Solid

3rd Best Tonkinese Kitten

CH Selella’s Starchild
Natural Point Female
Br: Alex Dado
Ow: Alex-Sue Dado
Also
Best Kitten Region 4
Best Natural Point Kitten

3rd Best Tonkinese in Premiership

GP RW Ricela Mocha of B'SSA

GP RW Ricela Mocha of B’SSA
Natural Mink Spay
Br: Elaine Kish-Sue Robbins
Ow: Jane Barletta
Also
Best Tonkinese in Premiership
Region 1
Best Natural Mink in Premiership

Tonkinese Best in Agility

>
Agility
2nd Best
3rd Best

 

Tonkinese Best of Color

Championship
Kitten
Premiership
Blue Mink
Best

TBA Winner

Minkitty's Blue Moon

GC Minkitty's Blue Moon
Blue Mink Female
Br/Ow: Nancy Mikita

TBA Honorable Mention

GC Beau Chat Forever Blue
Blue Mink Female
Br/Ow: Bobbie Rubel

2nd Best

TBA Honorable Mention

GC Beau Chat Forever Blue
Blue Mink Female
Br/Ow: Bobbie Rubel

TBA Honorable Mention

Aristotonks Thelma
Blue Mink Female
Br/Ow: Collette Burnett

Champagne Mink  
Best

TBA Winner

GC Rw Kiwendo Chigger Bear

GC, RW Kiwendo Chigger Bear
Champagne Mink Male
Br/Ow: Karen Willis

TBA Winner

GC RW Purrtek Sangria

GC, RW Purrtek Sangria
Champagne Mink Female
Br: Beth Cassely
Ow: Jane Manly

TBA Honorable Mention

GP, RW QT-Tonks Velvet Truffle of QT-Purrz
Champagne Mink Spay
Br/Ow:: Harold, Diane Tarra Bourgeois

 

 

 

 

 

 

 

`

 

2nd
Best

TBA Winner

GC, RW Purrtek Sangria
Champagne Mink Female
Br: Beth Cassely
Ow: Jane Manly

TBA Winner

GC Rw Kiwendo Chigger Bear

GC, RW Kiwendo Chigger Bear
Champagne Mink Male
Br/Ow: Karen Willis

TBA Honorable Mention

Minkitty's Miss Cindy Smudge

GC, GP, RW Minkitty's Miss Cindy Smudge
Champagne Mink Spay
Br/Ow: Nancy Mikita

 

Natural Mink
Best

TBA Honorable Mention

CH Treepaw Renegade
Natural Mink Male
Br/Ow: Wayne Crabtree

TBA Honorable Mention


GC Wenlock Jasmin of Dulcimer

Natural Mink Female
Br/Ow: John-Megan Hiemstra

 

TBA Winner

GP RW Ricela Mocha of B’SSA

GP RW Ricela Mocha of B’SSA
Natural Mink Spay
Br: Elaine Kish-Sue Robbins
Ow: Jane Barletta
Also
Best Tonkinese in Premiership
Region 1
Best Natural Mink in Premiership

2nd Best

TBA Honorable Mention

GC Wenlock Jasmin
Natural Mink Female
Br/Ow: John-Megan Hiemstra

TBA Winner

CH Treepaw Renegade
Natural Mink Male
Br/Ow: Wayne Crabtree

Platinum Mink
Best

TBA Winner

GC, BW, RW Takrai Baby Bok Choy

GC, BW, RW Takrai Baby Bok Choy
Platinum Mink Female
Br/Ow: Lynn Jordan-Zollie Yavaraow
Also
Best of Breed Region 1

TBA Winner

GC, RW Wenlock Journey of Sazikat
Platinum Mink Male
Br: John-Megan Hiemstra
Ow: Sheryl Zink

TBA Winner

GP, RW Purrtek Sweet Vouvray

GP, RW Purrtek Sweet Vouvray
Platinum Mink Spay
Br: Beth Cassely
Ow: Catherine McNeese
Also
Best in Premiership Region 7

2nd Best

TBA Winner

GC, RW Wenlock Journey of Sazikat
Platinum Mink Male
Br: John-Megan Hiemstra
Ow: Sheryl Zink

TBA Honorable Mention

Maytime Arctic Son of Ringapurr
Platinum Mink Male
Br: Jane Smith
Ow: Nancy K Schuman, Jane Smith

TBA Winner

GC, RP, RW Wan-Lea Bearcat

GC, RP, RW Wan-Lea Bearcat
Platinum Mink Neuter
Br/Ow: Claire-Bob Dubit-Wanda
Martin
Also
2nd Best Tonkinese in Premiership
Region 7

Blue Point
Best

TBA Winner

GC Beritas Sabrina of B’ssa
Blue Point Female
Br: Robert Hallead-Kevin Turner
Ow: Jane Barletta

TBA Winner

GC Beritas Sabrina of B’ssa
Blue Point Female
Br: Robert Hallead-Kevin Turner
Ow: Jane Barletta

 

2nd Best

TBA Honorable Mention

GC Treepaw Niki Lin of Dulcimer
Br: Wayne Crabtree
Ow: Megan Hiemstra

TBA Honorable Mention

Kiwendo Into The Blue of Karessence
Br: Karen Willis
Ow: Karen White

Champagne Point
Best

TBA Honorable Mention

CH Takrai Bitsy
Champgen Point Female
Br/Ow: L Joydan-S Yavarow

TBA Winner

GC Vivatonk Theadora

GC Vivatonk Theadora
Champagne Point Female
Br/Ow: Linda-Carmen Martino

TBA Winner

CH, GPD, RW Maytime Marietta

CH, GPD, RW Maytime Marietta
Champagne Point Spay
Br/Ow: Jane Smith

2nd Best

TBA Honorable Mention

GC Vivatonk Theadora

GC Vivatonk Theadora
Champagne Point Female
Br/Ow: Linda-Carmen Martino

GC Vivatonk Theadora
Champagne Point Female
Br/Ow: Linda-Carmen Martino

TBA Winner

Wan-Lea Bugatti

Wan-Lea Bugatti
Champagne Point Male
Br: Wanda Martin-Lea Wells
Ow: Wanda Martin, Claire Dubit, Bob Dubit

TBA Honorable Mention

GP Telane Gramley
Champagne Point Neuter
Br/Ow: Elaine Phillips

Natural Point
Best

TBA Honorable Mention

GC, PR, AW Wan-Lea Misty Eyed Gem
Natural Point Spay
Br: Bob-Clare Dubit-Wanda Martin
Ow: Claudia-Bruce Fusaro

TBA Winner

CH Selella’s Starchild
Natural Point Female
Br: Alex Dado
Ow: Alex-Sue Dado
Also
Best Kitten Region 4
Best Natural Point Kitten

 

TBA Honorable Mention

Pr Maytime Freddie Mercury
Natural Point Neuter
Br: Jane Smith
Ow: Granada Willis

2nd Best

TBA Honorable Mention

Machick Little Miss Bits
Natural Point Female
Br: Lisa Smith-Lynn Jordan
Ow: Lisa Smith

TBA Winner

CH Maytime Jett

CH Maytime Jett
Natural Point Female
Br/Ow: Jane M Smith
Also
2nd Best Natural Point Kitten

 

Platinum Point
Best

TBA Winner

GC. RW, AW Wan-Lea Bond Girl

GC. RW, AW Wan-Lea Bond Girl
Honey Rider

Platinum Point Female
Br/Ow: Bob-Claire Dubit-Wanda Martin
Also
Best of Breed Region 7
Best Platinum Point

TBA Winner

GC, RW, AW Wan-Lea Bond Girl Honey Rider

GC. RW, AW Wan-Lea Bond Girl
Honey Rider

Platinum Point Female
Br/Ow: Bob-Claire Dubit-Wanda Martin
Also
Best of Breed Region 7
Best Platinum Point

TBA Winner

GP B’ssa Zipper

GP B’ssa Zipper
Platinum Point Neute
Br/Ow: Jane Barletta
Also
Best Platinum Point in Premiership

 

2nd Best

TBA Honorable Mention

GC Qt-Tonks Midori of Pawdancer
Platinum Point Female
Br: Harold-Diane Bourgeois
Ow: Kirk-Candilee Jackson

TBA Honorable Mention

Channelaire Amaryllis
Platinum Point Female
Br/Ow: Oneta C. Cox

TBA Honorable Mention

Pr Ricela Sir Edmond Dante Purrs-A-Lot

Platinum Point Neuter
Br: Richard-Elaine Kish
Ow: Carol Velcio

Blue Solid
Best
  2nd Best

 

Champagne Solid
Best

TBA Winner


GC Calitonk R Reagan
Champagne Solid Female
Br: Beborah Kluka
Ow: Debbie Kluka-Linn Bell

TBA Winner

GC Minkitty’s My Girl

GC Minkitty’s My Girl
Champagne Solid Female
Br/Ow: Nancy Mikita
Also
Best Champagne Solid Kitten

2nd Best

TBA Honorable Mention

GC Minkitty’s My Girl

GC Minkitty’s My Girl
Champagne Solid Female
Br/Ow: Nancy Mikita
Also
Best Champagne Solid Kitten

TBA Honorable Mention

CH Lovintonks Leonardo De Vinci
Champagne Solid
Br/Ow: Kathy Becker

TBA Honorable Mention

NC PR Hey Jude of Shorlynes
Champagne Solid Neuter
Br: Eluse Durand
Ow: Karen Clarke

Natural Solid
Best

TBA Honorable Mention

NC CH Qt-Tonks Juniper Lane of Rokstarr
Ntural Solid Female
Br: Diane-Jacob Bourgeois
Ow: Troy Weier-Brian Tripp

TBA Honorable Mentioned

CH Caliton Mojave Desert of Sazikatz
Natural Solid Male
Br: Deborah Kluka
Ow: Debbie Kluka, Sheryl A. Zink, Linn Bell

TBA Honorable Mentioned

CH NC Pr Purrtek Petite Verdot of Pawdancer
Nantural Solid Spay
Br: Beth Cassely
Ow:Kirk-Candilee Jackson

2nd Best

TBA Honorable Mentioned

CH Caliton Mojave Desert of Sazikatz
Natural Solid Male
Br: Deborah Kluka
Ow: Debbie Kluka, Sheryl A. Zink, Linn Bell

TBA Honorable Mention

GC, PR Kiwendo's Lady Bronwyn of Pawdancer
Natural Solid Spay
Br: Karen Willis
Ow: Kirk-Candilee Jackson

Platinum Solid
Best

TBA Winner

GC, RW Balnamore Atlas of Sazikatz

GC, RW Balnamore Atlas of Sazikatz
Platinum Solid Male
Br: M Benham-Hutchins-D Bourgeois
Ow: Sheryl Zink
Also
Best of Breed Region 3
Best Platinum Solid

TBA Honorable Mention

Takrai Tiffany
Platinum Solid Female
Br/Ow: Lynn Jordan

 

2nd Best

TBA Honorable Mention

CH Thomtiki Miriam Ephrath
Platinum Solid Female
Br/Ow: Don Thomas

TBA Honorable Mention

GC Qt-Tonks Snickers of Sazikatz
Platinum Solid Female
Br: Diane-Jacob Bourgeois
Ow: Diane Bourgeois, Tara K Bourgeois

 

Tonkinese Best of Breed Nationally for previous seasons (Archived)